загрузка...
ФІТНЕС     |     Йога та дихання. Вправа для вироблення правильного дихання при занятті йогою

Основи йоги. Види йоги. Рівні йоги

основи йоги

Для заняття йогою не має значення ні професія, ні релігія, ні національна приналежність, ні вік. У йозі немає нічого містичного, вона не є релігійним обрядом. Її мета - розвивати такі якості організму, які дозволяють краще розуміти дійсність і затверджувати самосвідомість, підтримувати нормальне функціонування мозку і психіки. Розрізняють 5 основних рівнів йоги.

Рівні йоги

1. Хатха-йога - початкова, але дуже важлива ступінь. Вона, по суті, є основою для інших видів йоги, допомагає людині досягти тілесного здоров'я, досконалої роботи всіх органів і систем. Хатха-йога - технологія комплексного вдосконалення свідомості і тіла, іншими словами, за допомогою цих технологій людина рухається по Шляху усвідомлення. Серед багатьох відомих людству технологій комплексного вдосконалення хатха-йога є однією з найбільш ефективних.

Хатха-йога - свого роду боді-білдінг, але не простий. Головною метою є створення досконалої ендокринної системи та розвиток центральної та периферійної нервової системи. Технологія тренувань хатха-йоги протягом багатьох тисячоліть розроблялася саме для того, щоб будувати тіло, яке могло б втілити в собі складноорганізоване і досконале свідомість.

В Індії, в стародавні часи, хатха-йога застосовувалася як одна з вищих ступенів в общеенергетіческой і загальнофізичної підготовки особливих воїнів - воїнів-магів. Їх участь у бойових діях часто було вирішальним моментом. Ці воїни вміли не тільки моделювати психологічний та емоційний настрій своїх солдат і солдатів противника, але і володіли особливим військовим мистецтвом - за допомогою волі вони могли створювати ситуації, що приводили до випадкового збігу абсолютно несподіваних і непередбачуваних обставин, які ставали фатальними для противника. Як вважають деякі експерти, застосування хатха-йоги у програмі підготовки бійців спецназу в наш час дозволяє в п'ять разів скоротити час, що потрібно на необхідну психологічну підготовку.

2. Раджа-йога. В її основі - зосередження і медитація.Раджа-йога - шлях досягнення основних цілей йоги з допомогою спеціальних вправ.

Згідно з ученням раджа-йоги, людина - це краплина в нескінченному океані знання і сили, що знаходиться за межами людського світу. У людини є багато потреб і бажань, але для задоволення своїх потреб він володіє всіма засобами і можливостями. Тому виконання бажань або відгук на молитву відбуваються з цієї невичерпної скарбниці, а не даються якимсь надприродним істотою. Якщо людина, не вірячи в себе, у свій власний розум, сліпо вірить у вищу силу якихось надприродних істот, то це призводить до залежності, страху, до духовного застою, забобону і перетворюється на помилкове переконання, що людина слабка за своєю природою. Наука раджа-йоги дає нам, перш за все, спосіб спостерігати за нашим внутрішнім станом.

Інструментом раджа-йоги є власне розум, розум. Сила уваги, спрямована всередину допомагає вивчати розум, допомагає побачити факти, які ми не бачили або не розуміли раніше. Розум - єдиний наш інструмент пізнання. Всі користуються їм для вивчення та внутрішнього і зовнішнього світу, але якщо необхідно детальне дослідження внутрішнього світу, то необхідно зосередитися, подібно вченому, який досліджує навколишній світ. З дитинства більшість з нас звикають звертати всю свою увагу на навколишню дійсність, не звертаючи пильного погляду на саму себе. У той же час, щоб пізнати себе, потрібно звернути пильний погляд усередину, примусивши себе не відволікатися на навколишні подразники. Цьому і вчить раджайога.

3. Карма-йога - шлях досягнення цілей йоги через трудову діяльність. Карма - від санскритського кореня «крі» - діяти. Будь-яка дія - це карма. Значення цього слова на практиці включає і наслідки дій.

Людство завжди прагне не до задоволення, а до пізнання, стверджує східна філософія. Щастя і задоволення мають певні рамки, кордони, тому перетворювати задоволення в ціль неправильно. Багато біди і проблеми викликані дурним бажанням людини перетворити задоволення в ціль, до якої необхідно постійно прагнути. З плином часу людина виявляє, що він рухається до знання, а не до щастя. Він розуміє, що і страждання і щастя - великі вчителі, що дорівнює і через зло і через добро він пізнає себе і життя, набуваючи необхідний досвід і знання. Задоволення і страждання, проходячи через душу людини, залишають у ній різні відбитки. Всі разом вони перетворюються в те, що називається характером людини.

«... Ми постійно творимо карму. Я звертаюся до вас - це карма. Ви мене слухаєте - це карма. Ми дихаємо - це карма.Ми ходимо - це карма. Все, що ми робимо фізично чи духовно, є карма, залишає свої відбитки у нас.
Є дії, які вбирають у себе, підсумовують безліч дій більш дрібних. Коли стоїш на морському березі, про який розбиваються з ревом хвилі, то ж знаєш, що кожна хвиля складається з маленьких хвиль, з мільйонів крихітних хвиль. Найбільша крихітна хвиля теж виробляє шум, але ми його не уловлюємо. Ми чуємо їх тоді, коли вони зливаються в одну велику. Подібним же чином кожен удар нашого серця є робота. Існують дії, які ми усвідомлюємо, і вони стають відчутні для нас, проте складаються вони з безлічі дрібних дій. Якщо ви хочете реально судити про характер людини, то звертайте увагу не на його великі справи - кожен дурень може випадково стати героєм. Поспостерігайте за звичайнісінькими вчинками людини, бо саме в них проявляється дійсне велич. Великі події здатні і найнижчого з людей підняти до свого рівня, але по-справжньому великий лише той, чиє велич проявляється постійно, хто завжди залишається собою ... »(Свамі Вівекананда« Карма-йога »).

Таким чином, карма-йога - це наука про те, щоб, знаючи, як працювати, досягати кращих результатів. При цьому необхідно пам'ятати, що сенс праці - у використанні енергії, укладеної в розумі, для пробудження душі. Ця енергія здатна пробудити могутні сили в душі людини.

4. Жнані-йога - досягнення цілей йоги через пізнання (шлях вченого). Щоб йти по цьому шляху, людина повинна звільнити свій розум і душу від впливу пристрастей і бажань. Він суворо контролює свій розум, його тіло повинно бути здоровим, в змозі виносити всі можливі створювані ззовні труднощі. Крім того, на цій стадії він вже повинен володіти навичками глибокої концентрації і медитації. Це, як ми бачимо, більш висока ступінь пізнання істини, на якій людини більше не цікавлять земні удачі, слава чи почесті, задоволення особистої гордості і пихи. Головним стає повне пізнання істини і самого себе, істини взаємин між душею, вищим розумом і всесвіту. Тут людина повинна прагнути до того, щоб повністю і цілком сконцентруватися на єднанні свого «Я» з Абсолютом (Брахманом).

Таким чином, практикуючи жнані-йогу, людина вчиться розрізняти реальне і помилкове, прагне піднятися вище за все умовного і відносного. Він вчиться і досягає усвідомлення того, що, пізнаючи Абсолют, він сам стає їм, живучи в світі лише як свідок або спостерігач відбуваються з ним фізичних і психічних змін. Він не хвилюється ні про що і подорожує по світу, вказуючи людям шлях до світла, вищого знання, до істини.

5.Бхакті-йога - шлях досягнення цілей йоги через любов до Абсолюту (природі, вищим силам).

Бхакті-йога - це пошук Бога, реальний і справжній пошук, початок, проходження та завершення якого - у Любові. Всього лише одну мить безмежної любові до Бога дарує людині вічне свободу. На цьому ступені пізнання зливаються всі попередні. Головна перевага бхакті-йоги в тому, що вона показує найлегшу і природну дорогу до божественної мети. Але у неї є і величезний недолік - на більш низькому рівні вона здатна вироджуватися в жахливий фанатизм. Фанатизм завжди з'являється на нижчому рівні, так як людина, що пізнала вищу любов, вже не здатний нести злобу і ненависть ні в якому прояві, і ні в якому напрямку.

Розвинути свій характер до досконалості в цьому житті дано не кожному, але той, хто до цього прагне, завжди пам'ятає, що гармонія характеру - є гармонія триєдності: знання, любові та йоги. Йога врівноважує перші два поняття, таким чином досягається досконалість, оскільки досконале знання неможливо без справжньої любові, а звершена любов сама по собі дає знання.

Повернутися до початку розділу Йога
Повернутися до початку розділу Краса і здоров'я