загрузка...
ФІТНЕС     |     Динамічні асани. Початок

Сходи йоги. 8 ступенів для оволодіння йогою

відьма

В даний час збільшується інтерес до різного роду оздоровчим системам, в тому числі до йоги і біоенергетичним методів оздоровлення. Йогу включили в свої програми деякі організації, що займаються оздоровчими системами. Суть йоги - це досягнення гармонії усередині себе і з навколишнім світом. Щоб досягти цієї цілі потрібні правильні засоби. Мудрець Патанджалі перераховує ці кошти, називаючи їх вісьмома членами або щаблями йоги.

Сходи йоги

1. Яма - загальні етичні закони. Закони ці складаються з ряду загальних положень:
ахімса - неспричинення шкоди живим істотам. Зокрема, ахімса знайшла своє вираження у вегетаріанській дієті йогів, які не вживають в їжу тварин (тільки яйця і молоко).
сатья - правдивість, відмова, у першу чергу, від самообману.
астея - людина не повинна прагнути до володіння речами або титулами, не заробленими своєю працею.
апаріграха - людина не повинна прагнути мати титули і речі, які не є абсолютно необхідними для нього, він повинен завжди і в усьому розраховувати тільки на власні сили.
брахмачарья - фізична, статеве, емоційний та інтелектуальний стриманість. Людина для досягнення найкращих результатів має бути здатний до дотримання брахмачарьі протягом тривалих періодів (до декількох місяців).

2. Данням - основи особистої поведінки, що будуються на самодисципліни. Данням, у свою чергу, базується на шести основних принципах:
шауча - необхідно тримати в чистоті тіло і кишечник;
мітахара - потрібно їсти чисту їжу, не рекомендується вживати спиртне, чай і кава;
Сантош - потрібно підтримувати гарний настрій, створювати позитивні емоції;
свадхіана - необхідно розмірковувати про сенс життя, про своє місце в ній, вести філософські бесіди із знаючими людьми, вивчати священні писання;
тапас - не можна забувати про самообмеження;
ішварапранітхана - треба постійно відчувати, що в житті завжди є присутність вищої сили і вищої мудрості.

3. Асана - положення. Очищення тіла (внутрішнє та зовнішнє). Система фізичних вправ, званих асан лежить в основі технологічного алгоритму хатха-йоги.Кожна асана - це особливе гімнастичну вправу, яка при належному виконанні надає гармонізуючого і тренуючий вплив на тканини внутрішніх органів і опорно-руховий апарат.

4. Пранаяма - четверта ступінь восьмиступінчастою системи йоги - управління диханням через дихальні вправи. Пранаяма, в перекладі з індійського, отже, контроль над праной (життєвої силою). Це розділ дихальної гімнастики, з допомогою якої людина вчиться освоювати свою біоенергію. У вченні йоги прана вважається первинної енергією Всесвіту. Вона присутня скрізь: і в живих організмах, і в усіх інших об'єктах матеріального світу. У тілі людини прана циркулює в певній системі каналів, які називаються меридіанами.

5. Пратьяхара - звільнення розуму від впливу почуттів, поділ почуття і об'єкта. На першому етапі Пратьяхари ми немов дозволяємо собі мислити вільно, ні про що особливо не задумуючись. Поступово думки як би зникають, і розум заспокоюється. На другому етапі ми досягаємо відділення почуттів від розуму.

6. Дхарана - зосередження, медитація. Дхарана є наступною сходинкою, безпосередньо випливає з правильної практики Пратьяхари. Концентрація допомагає людині направити увагу на внутрішні або зовнішні об'єкти, і, як наслідок, людина будує в своєму інформаційному полі, очищеному від сторонніх образів, енергетичні образи об'єктів, що призводить до повного злиття енергоструктур людини з енергоструктури об'єкта. Людина сприймає цю інформацію переважно правою півкулею, він аналізує її і переводить у свою систему мислення, іншими словами, на сприйняття через ліве півкуля. Таким чином, людина інакше сприймає навколишній світ, він бачить, помічає багато нові грані, які раніше вислизали від сприйняття.

7. Дхіяна - споглядання, медитація. Дхіяна - продовження Дхарана, яка є невід'ємною її частиною. Розрізнені проблиски надчутливого сприйняття зливаються в одне ціле, що викликає цілі гами відчуттів - це стан Дхіяни. Сфера сприйняття ще більше розширюється, охоплюючи нескінченність; людина починає помічати співвідношення та взаємозв'язку між просторами різних рівнів.

8. Самадхі - стан надсвідомості, що досягається глибоким спогляданням, при якому займається зливається з предметом споглядання. Це медитативний стан, коли суб'єкт пізнає об'єкт медитації. Людина зосереджує свою увагу на об'єкті і внутрішньо поєднується з ним. Об'єкти медитації бувають як внутрішні, так і зовнішні. Внутрішні об'єкти - це те, з чого складається людина: внутрішні органи, свідомість, чакри і т.д.Зовнішні об'єкти - це те, що нас оточує: живі істоти і предмети. Їх об'єднання означає єдність з об'єктом за допомогою концентрації.

Для йогів самадхі також означає «випробувати смерть за життя». Самоусвідомлення людини стає самоусвідомленням єдиного і цілісного нескінченного істоти, не обмеженого ні тимчасовими рамками людського життя, ні просторовими рамками біологічного тіла.

Повернутися до початку розділу Йога
Повернутися до початку розділу Краса і здоров'я