загрузка...
ФІТНЕС     |     Асани для шийного відділу хребта

Йога асани - пози хатха-йоги

асани йога пози

Асани йоги (що значить поза, положення) відіграють важливу роль у підтримці життєвої сили й поліпшенні здоров'я. Всього існує 84000 поз, найважливішими з яких є 84, а для підтримки та збереження здоров'я буває достатньо і 20-30 поз.

Асани хатха-йоги можна розділити на дві основні групи - це пози для медитації і пози для вправ. Існує чотири основні пози для медитації: падмасана (поза лотоса), сідхасана (поза знавця), сукхасана (приємна поза), ваджрасана (поза алмаза) і свастікасана. Ці асани йоги дуже важливі при виконанні дихальних вправ і медитації. Рекомендується оволодіти навиком сидіння в одній з цих асан прямо, не рухаючись протягом одного-двох годин. Таким чином, по-перше, пряме положення хребта тримає його в природному положенні, по-друге, навчаючись сидіти довго й нерухомо, людина зменшує метаболічні процеси до мінімуму. При такому положенні мозок вільний від тієї фізіологічної активності, яка викликається активністю фізичної. І по-третє, пряме положення хребта допомагає людині концентруватися, оскільки потік нервового струму (або нервової енергії) стає більш стійким. Чим більш стійка поза йоги, тим більше ми можемо концентруватися, тим більше ми здатні збільшувати нервову енергію для пробудження внутрішньої духовної моці.

Другий тип асан йоги - пози для вправ - позитивно впливають на групу нервових центрів, наповнюючи життям і енергією кожну клітинку тіла, поліпшуючи стан всіх органів і систем. Також ці пози сприяють виведенню токсинів, допомагають нашому тілу стати сильним і красивим.Динамічні асани йоги дають ефект внутрішнього масажу органів - ефект, який неможливо досягти будь-яким іншим комплексом вправ.

Так, в асан Бхуджангасана (поза кобри), Салабхасана (поза бабки), Дханурасана (поза лука) напружуються м'язи спини і розтягуються черевні м'язи; в асан Пашчімоттанасана (поза згорнутого листа), Падахастасана (поза лелеку) розтягуються м'язи спини і скорочуються черевні м'язи ; в асан Ардхаматсіендрасана тренуються бокові м'язи живота; асани Уддіяна бандха (висхідна поза) і Наулі масажують черевні м'язи в поперечному і подовжньому напрямах.

Ці асани хатха-йоги вважаються досить складними, але оволодіння ними коштує витрачених зусиль, так як вони надають неймовірний ефект на черевні м'язи і внутрішні органи.

Сила черевних м'язів необхідна не тільки для регулярного масажу внутрішніх органів. Ці органи як би вільно розташовуються в черевній порожнині або просто прикріплені до її задньої стінці, тому їм необхідна сильна підтримка спереду, щоб утримувати їх на своїх місцях.

Чималу роль відіграють динамічні асани і для системи кровообігу, яка потрібна для переносу необхідних речовин від органів травлення до тканин.

Головний орган кровообігу - серце, що є, по суті, сильної м'язом. Вправи хатха-йоги роблять його ще сильніше і слава богу. Для підтримки цієї м'язи в гарному стані необхідно піддавати її змінним натисканні.

Асани Бхуджангасана (поза змії), Салабхасана (поза коника), Дханурасана (поза цибулі для стрільби), Сарвангасана (поза свічки), Віпаріта Карані (поза полусвечі), Халасана (поза плуга) піддають серцевий м'яз змінному масажу. А асани Уддіяна бандха і Наулі масажують серце знизу.

З усіх органів кровообігу найслабшими є вени, так як вони, долаючи силу тяжіння, збирають кров з різних частин тіла і несуть її до серця. Такі навантаження дуже важкі для слабких венозних стінок, вони і ведуть до настільки поширене захворювання, як варикозне розширення вен.

Асани Сіршасана (стійка на голові), Віпаріта Карані (полусвеча) через особливе положення тіла полегшують на деякий час тиск на вени, що сприяє продовженню їхнього життя. Щоденні заняття асан хатка-йоги в протягом декількох хвилин здатні навіть вилікувати варикозне розширення вен.

Крім того, є ще один підвид асан - мудрі. Вони відрізняються від асан тим, що забезпечують більш цілеспрямовану і поглиблену опрацювання всіх систем організму.І якщо асани впливають на людський організм переважно через нервову систему і опорно-руховий апарат, то мудрі більш ефективно впливають на розподіл крові і залози внутрішньої секреції. Причиною тому є величезна важливість ендокринної системи в узгодженні і загальної регуляції функцій всіх органів, а також ролі кровообігу у доставці та розподіл виділень залоз внутрішньої секреції.

Вплив мудрий на організм людини важко переоцінити, але саме через їх могутнього впливу (особливо на гормональну сферу), а також необхідності максимальної концентрації їх не рекомендується виконувати дітям: дівчаткам - до встановлення менструального циклу, хлопчикам - до 12 років. Якщо практикувати мудрим у більш ранньому віці, можуть виникнути проблеми з психічним розвитком дитини.

Повернутися до початку розділу Йога
Повернутися до початку розділу Краса і здоров'я