загрузка...
ФІТНЕС     |     Йога та очищення організму, Крія

Йога та дихання. Вправа для вироблення правильного дихання при занятті йогою

йога правильне дихання

Вправи хатха-йоги включають три основних елементи: асани, контроль над свідомістю і контроль над диханням. Жоден з цих елементів не можна виключити з системи, оскільки в такому випадку вона буде набагато менш ефективна або навіть зовсім неефективна.

Енергія, існуюча у Всесвіті, так само як і будь-яка діюча в ній сила, має особливу внутрішню причину - прана.

Прана, що значить космічна енергія, існує в повітрі. В організмі людини прана, проходячи через нервові центри, трансформується в життєву силу. Йога вчить нас дихати так, щоб накопичити достатню кількість прани в нервових центрах, тоді при необхідності ми зможемо користуватися нею. Для того, щоб накопичити енергію, нам необхідно правильне дихання, тобто необхідно дихати з уявної зосередженістю, направляючи одержувану енергію в нервові центри. Свідома звичка управління праной за допомогою зосередження і регулювання дихання називається Пранаяма. Дихальні вправи займають особливе місце в заняттях йогою, але спочатку потрібно навчитися просто правильному диханню.

Йога та правильне дихання

По-перше, йога вчить нас дихати тільки через ніс - дихання через рот розглядається лише як обережність природи на випадок закладеності носових отворів.

По-друге, йога говорить про те, що багато людей зараз дихають неправильно. Існує три види дихання: верхнє (ключично), середня (міжреберні) і нижню (діафрагмальне). У людини з верхнім диханням при вдиху піднімаються плечі, ключиці і ребра, при видиху вони опускаються, при цьому використовується тільки невелика верхня частина легенів. У результаті людина витрачає дуже багато енергії, отримуючи мінімум результатів. Такий тип дихання зазвичай властивий людям, у яких сидяча малорухливий робота і які ведуть нездоровий спосіб життя. Людина з таким типом дихання більш схильний до запорів, циститу, захворювань органів травного тракту.

При середньому диханні повітря заповнює середню частину легенів, тобто при вдиху ребра розходяться, при видиху - опускаються.Більшість людей, які не ведуть сидячий спосіб життя, дихає саме так.

У третьому типі діафрагма - м'язова перегородка, що розділяє груди і живіт (у стані спокою, вона куполоподібної вигнута і висунута вгору в грудну порожнину), напружується і ущільнюється при вдиху, випинаючи живіт назовні і зсуваючи черевні органи вниз, а при видиху повертається у вихідне положення . При цьому повітрям заповнюються середня і нижня частини легенів. Зазвичай так дихають здорові і сильні чоловіки, спортсмени, солдати, люди, що живуть у горах.

Йоги використовують синтез цих трьох видів дихання, який називається повним диханням йогів. При цьому з кожного виду вони беруть тільки позитивне, правильне початок, залишаючи недоліки за межами своєї уваги. Повне дихання йогів активізує всю дихальну систему людини, змушуючи працювати і наповнюючи силою кожну клітинку.

Справа в тому, що при повному диханні йогів грудна порожнина розширюється до її нормального, природного об'єму, при цьому можливості легких збільшуються активним використанням міжреберних м'язів. Діафрагма починає функціонувати правильно, тим самим надаючи благотворний вплив на організм, завдяки легкому масажу грудної клітки та органів тазу.

Для вироблення правильного дихання існує спеціальну вправу. Починати його слід обережно, не допускаючи перенапруги.


Вправа для вироблення правильного дихання при заняттях йогою

Початкове положення - стоячи у вільній і природної позі.
- Робимо різкий видих;
-Починаємо вдих, що складається з трьох фаз:
1) живіт повільно випинається вперед - відбувається рух діафрагми (спочатку корисно класти долоні рук на живіт, щоб стежити за його рухом). Розширення живота стає причиною того, що повітря проникає в нижню частину легенів;
2) розширюємо середню частину грудної клітки і ребра. Таким чином, повітря поступово прямує в середину легенів;
3) розширюємо груди до межі. Завдяки цьому рухові ми вбирає в себе максимальну кількість повітря, яке здатні вмістити наші легені;
- Після цього ми починаємо повільний видих через ніс. Важливо: видих ми робимо в точно такій же послідовності, як і вдих, - спочатку стискаються нижні ребра і втягується передня стінка живота, потім опускається груди і потім - плечі й ключиці. Щоб всередині залишилося якомога менше повітря, стискаємо черевні і міжреберні м'язи.
Робити це слід повільно і обережно, уникаючи різких рухів.

При виконанні цієї вправи потрібно стежити, щоб вдих і видих були плавними - кожен рух має переходити в наступне без перерв і затримок.

Якби ми подивилися на себе в цей момент збоку, то побачили б, що повне дихання йогів схоже на єдине хвилеподібний рух від ключиць вниз і від живота вгору.

Засвоїти цю вправу потрібно обов'язково, оскільки воно є основою для дихальних вправ йоги, крім того, і під час виконання асан дихання повинно бути правильним.

Повернутися до початку розділу Йога
Повернутися до початку розділу Краса і здоров'я