загрузка...
ФІТНЕС     |     Сходи йоги. 8 ступенів для оволодіння йогою

Йога та очищення організму, Крія

очищення організму

Прагнучи розвинути гнучкість і витривалість, бажаючи поліпшити настрій і самопочуття, рухаючись до самопізнання, не можна забувати, що наше тіло - не просто слухняний виконавець наших наказів. Наше тіло - це частина нас самих, тому нам необхідно належним чином дбати про нього.

Йоги вважають, що на практиці в більшості людей скоріше розум знаходиться під контролем тіла, ніж навпаки. Тому, якщо ми навчимося з легкістю керувати своїм тілом, ми зможемо без праці тренувати і розвивати свій розум.

Вправи, безумовно, дуже важливі, але розвивати здатність керувати своїм тілом і контролювати його йоги починають з очищення організму. У практиці йогів очищення називається Крія.

Метою цієї практики є видалення з організму шкідливих, отруйних або ж просто не потрібних нам речовин, від яких постійно позбавляється організм у процесі своєї життєдіяльності. Нирки виводять речовини, які циркулюють у крові, - сечову кислоту та інші. Слинні залози також допомагають нам позбутися від непотрібних речовин. Наше тіло самою природою влаштоване так, щоб позбавлятися від відходів за допомогою сечовипускання, спорожнення кишечника, дихання, випаровування з шкіри.

Але не від усіх шкідливих речовин організм може позбутися самостійно. Ми допомагаємо йому в цьому - очищаємо шкіру, дозволяючи порам вільно дихати, чистимо зуби і так далі. Практика Кріі спрямована на те, щоб допомогти організму позбавитися від шкідливих речовин у тих частинах тіла, якими ми нехтуємо або які є важкодоступними. Як наслідок, Крія допомагає усунути і ряд захворювань, які виникають в цих органах.

У практиці йоги існує шість Крійя - спеціальних вправ для очищення очей, стравоходу, шлунка, дихальної системи та нижнього відділу товстої кишки. Кріі називаються: страйкують (очищення товстої кишки), нети (очищення носоглотки), Дхауті (очищення шлунку), Наулі (очищення органів черевної порожнини), Тратак (вправи для очей) і Капалабхаті (очищення дихальних органів). Вправа Дхауті ділиться на кілька різновидів: Антар-Дхауті, Хрід-Дхауті, Данта-Дхауті і Мула Садхана.

Перш, ніж приступити до опису практичних занять, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.Хоча дані практики науково обгрунтовані і вельми ефективні, вони можуть мати ряд протипоказань, при яких виконувати їх небажано або навіть небезпечно. Ваш лікар пояснить вам, чи зможете ви застосовувати ту чи іншу очисну процедуру.

Очищення організму. Крія Дхауті

Ця практика дуже важлива для очищення шлунку від шкідливих речовин, що скупчилися на стінках стравоходу і шлунку. Всім нам знайомі поширені проблеми, нерідко виникають з травної системою, - поганий апетит, нетравлення, розлади шлунку, диспепсія, болі, млявість і так далі. Крім цього, з-за неправильної роботи і забруднення шлунка у нас можуть виникати найрізноманітніші захворювання, які, як іноді здається, зі шлунком зовсім і не пов'язані. Тому особливо важливо утримувати її в чистоті, підтримувати правильну роботу травного тракту. Це не сповільнить позначитися на загальному самопочутті.

Очищення організму. Крія Антар-Дхауті

Ця практика поділяється на очищення водою, повітрям, вогнем і тканиною.

Очищення водою. Випийте натще велику кількість води (1-2 літра). Якщо для вас це важко, можна додати у воду трохи солі. Постарайтеся посувати животом. Потім подожміте шлунок, нахиліться і за допомогою пальців викличте блювоту. Штучні позиви до блювоти слід викликати, поки шлунок повністю не звільниться від води. Для найкращого ефекту рекомендується повторювати очищення хоча б раз на тиждень.

Очищення повітрям. Ця вправа не просте, його рекомендується робити тільки після певної тренування і лише під керівництвом учителя. Потрібно закрити надгортанник і, зробивши різкий поштовх, як би проштовхнути невеликий об'єм повітря в шлунок. Потім повторити цю процедуру ще кілька разів, поки шлунок не заповниться повітрям. Після цього потрібно не поспішаючи відригнути накопичений повітря разом з тим, брудним, що був до цього в шлунку.

Очищення вогнем (Агні Сара). Сядьте, схрестивши ноги, глибоко вдихніть. Потім різко видихніть, повністю звільняючи легені від повітря. Затримайте дихання. Тепер ви можете вільно рухати м'язами живота. Швидко і різко випинати живіт, і відразу ж повертався назад, втягуйте його. Повторити на одній затримці дихання 15-20 разів. Досвідчена людина може повторювати вправу до 10 разів щодня.

Крім очищення Агні Сара допомагає також при запорах, стимулює роботу нирок і підшлункової залози, печінки, селезінки. Сприяє позбавленню від жирових відкладень в області живота.

Очищення тканиною. Для виконання цієї практики вам знадобиться тонка бавовняна тканина шириною близько 7,5-7,6 см, довжиною близько 4,5 м.Зверніть увагу, щоб по краях не стирчали нитки - вони повинні бути добре обмітають. Тканина обов'язково повинна бути чистою.

Смужку тканини повністю занурте в солону теплу воду. Один кінець викрутіть починайте акуратно його ковтати. У перший раз рекомендується ковтати не більше 30 см. зачекайте кілька секунд, потім повільно витягніть (дуже обережно, намагаючись не поранити стінки). Поступово збільшуйте довжину заковтує тканини, але ні в якому разі не поспішайте - зайвої поспішністю ви можете завдати собі шкоди. З часом ви зможете ковтати всю довжину. Коли ви проковтнути всю тканину, міцно затисніть залишився кінець у руці й не витягайте протягом двох хвилин.

Вправа рекомендується робити з ранку натщесерце, бажано під керівництвом вчителя. Після його виконання потрібно випити склянку молока - це смажет горло. Достатньо, якщо ви будете виконувати його раз в 4-7 днів. Якщо під час тренування, ви будете відчувати нудоту - не лякайтеся, це нормальна реакція організму. Постійні тренування допоможуть вам позбавитися від гастриту, інших хвороб шлунка, захворювань селезінки, також вони будуть сприяти нормальному виведенню жовчі і мокротиння.

Очищення організму. Крія Хрід Дхауті

Ця практика сприяє очищенню язика і гортані, усунення інфекцій та запалень, що виникають у горлі.

Щоб допомогти горла впоратися з інфекціями, потрібно полоскати рот і горло солоною водою. Для очищення мови потрібно засунути в рот з'єднані разом середній, вказівний і безіменний пальці і гарненько протерти мова - від заснування до кінчика. Після цього рот потрібно прополоскати і повторити кілька разів. Також можна проводити очищення мови спеціальної срібною або дерев'яної ложечкою.

Ще в цій практиці рекомендується терти розташовану поруч з переніссям ямку на лобі - це допомагає виводити мокротиння, виліковує деякі захворювання органів черевної порожнини.

Слід нагадати, що для підтримки здоров'я горла потрібно тримати його в теплі, намагатися не простивать, не палити, уникати дратівливих запахів і трохи менше часу перебувати в запорошених приміщеннях, на сильно загазованих вулицях.

Очищення організму. Крія Данта Дхауті

Власне кажучи, Данта Дхауті - це звична всім чищення зубів. Але тут важливо, крім цього, робити ще й масаж ясен - це очистить їх від речовин, що забруднюють пори, і буде сприяти їх зміцненню. Існує думка, що йоги навіть готують особливу пасту, яка добре зміцнює ясна і зуби. Вона складається з натуральної морської солі, попелу з шкірки мішані баклажанів, хвойного екстракту і нерафінованої соняшникової або оливкової олії.Всі компоненти потрібно змішати так, щоб після одержання пасти на поверхні залишався тонкий шар масла. Після нанесення пасти потрібно зробити масаж вказівним пальцем і прополоскати рот.

Збереженню здоров'я ваших зубів допоможе і правильна дієта. Намагайтеся їсти більше свіжих фруктів і овочів, вживайте жорстку їжу, що зміцнить жувальні м'язи і допоможе вам зберегти ясна здоровими. Не рекомендується вживати в їжу цукор, не їжте поспіль холодне і гаряче - все це викличе руйнування зубної емалі і карієс. І обов'язково полощіть рот після кожного прийому їжі - так ви позбавитеся від шкідливого нальоту на зубах.

Очищення організму. Крія Мула Садхана

Ця практика полягає в основному у вправі Баста. Воно дуже рекомендується людям із захворюваннями органів травлення, запорами. Крім того, воно більш природно і фізіологічно, ніж звичайна клізма.

Сядьте в таз або ванну з водою і з допомогою вправи Наулі (про нього мова піде нижче) створіть вакуум, за допомогою якого вода буде втягуватися в кишечник. Вставте в задній прохід маленьку трубочку (завдовжки близько 10 см), щоб зафіксувати м'язи анусу. Коли втягне воду, вийміть трубку і виконайте Наулі. Потім воду разом з накопиченими в кишечнику шкідливими речовинами виштовхніть назовні.

Цей спосіб не тільки очищає кишечник, але і сприяє позбавленню від захворювань системи травлення і сечогінний систем, зміцнює м'язи преса. Також для збереження здоров'я кишечника потрібно пити багато рідини і бажано привчити кишечник до спорожнення в один і той же час.

Очищення організму. Крія нети

Носова порожнина з розташованими в ній волосками і слизової, покритої мікроскопічними віями, є головним «фільтром» на шляху вдихуваного нами повітря. Разом з повітрям людина вдихає і частинки пилу, мікроби та інші речовини, які можуть спровокувати різні захворювання. Щоб шкідливі речовини, що знаходяться в навколишньому середовищі, не проникали в організм, жорсткі волоски відфільтровують більші частки, а крихітні війки видаляють дрібні. Тому, коли ми очищаємо носову порожнину, ці природні «фільтри» працюють набагато ефективніше: ми рідше застуджується, легше дихаємо, краще розрізняємо запахи.

Найпростіший і найбільш безпечний метод очищення носа - полоскання теплою солонуватою водою. Набирайте її носом - то однієї, то іншої ніздрів, потім обома ніздрями разом. Випльовує через рот.

Більш складне вправа - прочіщеніе шнурком. Якщо у вас немає спеціального шнурка, ви можете взяти звичайний медичний гумовий катетер (№ 13).Він повинен бути стерильним, після застосування його необхідно ретельно мити.

Візьміть спеціальний шнур (або катетер) і вставте на кілька сантиметрів вглиб в праву ніздрю. То ж виконайте і з лівої. Швидше за все, спочатку ви будете сильно чхати - це нормальна реакція. Поступово, раз від разу, збільшуйте глибину просування шнура. З часом ви зможете опустити його так глибоко, що він досягне підстави мови. Тоді акуратно візьміть його пальцями і повільно, намагаючись не пошкодити слизову, витягніть його через рот.

Це вправу потрібно виконувати тільки під контролем вчителя. Бажано робити його з ранку натщесерце. На очищення кожної ніздрі вам знадобиться від однієї до п'яти хвилин.

Очищення організму. Крія Наулі

Виконайте вправу Уддіяна бандха. Потім обіпріться руками на стегна, напружте прямі м'язи живота й різко як би виштовхують їх вперед і вниз. При правильному виконанні ви ясно побачите, як напружилися м'язи від грудини до лобкової області. Цей різновид називається Мадхьяма Наулі.

Після цього відхилитеся вправо (права рука з силою впирається в праве коліно), праву пряму м'яз живота напружте і поштовхом подайте вперед. Це Дакшіна Наулі. Те ж саме виконайте з лівого м'язом живота (Вама Наулі).

Потім виконайте вправу поспіль, без перерви: центральне, потім ліве і праве Наулі. Потім можна в інший бік. Зовні руху нагадують індійський танець.

Це вправу потрібно виконувати натщесерце, повторюючи 3-4 рази. Воно чудово допомагає оволодіти м'язами живота, стимулює роботу травної системи, зміцнює всі органи черевної порожнини, усуває менструальні розлади. Однак, щоб отримати належний ефект, спочатку потрібно як слід освоїти вправу Уддіяна бандха.

Не рекомендується виконувати вправу за наявності зайвих жирових відкладень в області живота - спочатку треба позбутися від них. Також з великою обережністю слід поставитися до цієї практики людям з гіпертонією, хронічний коліт, апендицитом. Не слід виконувати Наулі дітям, яка не досягла статевої зрілості.

Очищення організму. Крія Тратак

Тратак - вправу, призначене для того, щоб розвинути в собі навички концентрації, хоча воно і відноситься до очисної практиці. Його суть полягає у фіксації погляду на одній точці або предметі - моргати не можна! Вправа виконується в наступних варіантах:
1. Встановіть запалену свічку так, щоб полум'я було на рівні очей, а сама свічка розташовувалася на відстані 90-120 см від вас. Сядьте, м'язи розслаблені, спина пряма. Подивіться на полум'я приблизно через хвилину. Потім закрийте очі, розслабте м'язи очей.Подумки уявіть собі вогонь свічки в точці між брів. Потім знову подивіться на свічку, потім закрийте очі, розслабивши м'язи. Продовжувати вправу можна до 6 хвилин.

Сo часом ви можете збільшити тривалість погляду до трьох хвилин, але стільки ж часу приділяйте і розслабленню.
2. Сядьте в зручній позі, розслабте м'язи. Направте погляд на кінчик носа, постарайтеся дивитися на нього протягом 1-2 хвилин. Слідкуйте, щоб не виникало перенапруги, болю. Як тільки відчуєте втому, закрийте і розслабте очі. Повторіть вправу кілька разів.
Ця вправа зміцнює очні м'язи, допомагає розвинути здатність до концентрації.

Вправа Капалабхаті ми розглянули вище.

Повернутися до початку розділу Йога
Повернутися до початку розділу Краса і здоров'я