загрузка...
ГОРОСКОП     |     Нейл-гороскоп

Народні прикмети про весну

Прийме у кожного народу за всю його історію накопичується велика кількість. У таких прикмети зберігається вся мудрість поколінь наших предків, мудрість, яку старші покоління передали нам, їхнім нащадкам. І прикмети такі можна знайти практично на всі випадки життя. Однак далеко не всі прикмети дійшли до наших днів в незмінному стані. Власне, усний фольклор тим і відрізняється, що дійшли до наших днів «послання» часто видозмінені - це як гра в зіпсований телефон, коли кожний наступний передає інформацію з невеликим спотворенням, але чим більше людей бере участь в грі, тим більша неточність в інформації буде присутній .


У рубриці Худнемо разом: користь хлібців, хлібці для схуднення, хлібці дієтичні, калорійність хлібців

Також варто згадати, що різні прикмети народжувалися різними способами - одні у спостереженнях за якимось явищем, інші в спробах пояснити нез'ясовне, треті під вплив соціальних факторів, укладу життя народу ... продовжувати можна дуже довго. У цій статті ми поговоримо про народні прикмети про весну.

Хтось свято у них вірить, хтось вважає дурістю, а будь-яке збіг випадковістю. Інші взагалі запевняють, що будь-які прикмети - це підступи «проклятого» язичницького минулого. Однак як хоч культурної спадщини ми повинні знати найбільш відомі, загальноприйняті.

Так, умовно всі народні прикмети про весну е можна розбити на кілька груп по можливості спостерігати за різними явищами, істотами.Наприклад, спостереження за птахами свого часу дали можливість нашим предкам сформувати кілька вельми точних тверджень, які сьогодні допомагають нашим сучасникам «зазирнути у майбутнє»:

1) Синиці, довго не відлітають від людського дому, провіщають холодну весну;
2) Після прильоту дроздів практично не буває серйозних заморозків;
3) Якщо різні перелітні птахи прилітають практично одночасно, це обіцяє дружну і коротку весну;
4) Якщо повертаються в рідні краї гуси летять низько - буде мало опадів і, навпаки, якщо гуси летять високо - чекай дощове літо.
5) Якщо птахи вибирають місця для гнізд на південних сторонах дахів, дерев або чагарників - літо буде холодним.

народные приметы о весне

Чому саме ці прикмети вважаються найбільш надійними? Тому що поведінка птахів засноване на тому, що вони вміють відчувати майбутню погоду, і вести себе відповідно. Людина, яка не може передбачити (синоптиків в розрахунок брати не буде) погоду, може, все-таки, зробити висновки, просто постеживши за поведінкою птахів.

Не менш надійними народними прикметами про весни можуть стати і прикмети, пов'язані з комахами:

1) Павуки плетуть свої мережі високо над землею - весна буде дружною, і, крім того, можливо затоплення низин;
2) Мурахи вибираються з південного боку мурашника, і вона є більш жвавій - літо буде коротким і прохолодним. Вірно і зворотне спостереження;
3) Бджоли вилітають з вуликів незвично рано - весна буде затяжною, довгою.

Можна вважати весняними народними прикметами також і погоду в певні дні весни. Причому такі дні зазвичай були пов'язані з язичницькими богами або святими. Але, незважаючи на те, що пізніше практично всі імена були замінені на християнські, суть залишилася колишньою:

1) Якщо першого березня варто незвичайне тепло, то слід очікувати холодну весну. Так чи інакше, заморозки ще будуть можливі серйозні, навіть після тривалого періоду тепла, що особливо небезпечно і шкідливо як для природи, так і для сільського господарства. Наші предки називали цей день днем Мари-Марени, богині смерті, зупинки всього сущого, зими. У народі її також прозвали Мара, (Мара є символів оманливого, саме тому по погоді 1 березня не можна судити про погоду на всю весну). Однак після приходу християнства вживати стару назву - означало уславитися язичником, тому воно майже забулося. Новим назвою стало - Маріамна праведниця;

2) 11 березня - день Полікарпа. Південний і південно-західний вітер передвіщають швидке потепління;

3) 14 березня - з цього дня можна судити і про всю весну.Яким буде цей день, так пройде і вся весна; Стара назва - Євдокія, з приходом християнства було перейменовано в Антоніну;

4) 27 березня - якщо рівень води в річках не збільшується, значить, літо буде сухим і спекотним;

5) 7 квітня - День поновлення за старим стилем. Вважалося, що саме тепер настала справжня весна. Селяни спалювали старі матраци з соломи, непотрібні ганчірки, одяг, котра не піддається реставрації і все, що пов'язувало із зимою, минулим роком. Починалося велике Оновлення. Діти і дорослі бігали навколо величезного багаття, стрибали через нього, позбавляючись від зимового холоду. Димом обкурювати весь одяг і будинок, щоб до кінця очиститися від зими. Оновлення символізувало остаточну перемогу світлих сил - Яви над силами темними - Наві, тобто остаточне наступ весни.

Зимові холоди після цього вже не поверталися. З приходом християнства будь-яке згадування подібних слів вважалося єрессю і суворо каралося. Змінилося і назва - Благовіщення;

6) 16 квітня - Водопіль. Практично на всій території Росії лід або сходить з річки, або майже сходить. Якщо ж цього не відбувається, то клювання буде поганий. Пізніша назва - День Микити;

7) 13 травня - день Якова. Зоряна ніч і теплий вітер передвіщали тепле літо;

8) 19 травня - Росеннік або день Іова - ясний день обіцяє багатий врожай огірків;

9) 27 травня - Сидор. Холод у цей день віщує холодне літо.

Загалом-то не варто дивуватися і деякої зміни назв. Приміром, в народі дуже популярні назви Іова-росенніка, Микити Водопіль та багатьох інших. Це відбулося внаслідок того, що Рідновір'я (віра слов'ян до приходу християнства) і православ'я глибоко проникли один в одного, а багато православні свята стали спиратися на більш древні, до яких люди звикли, тому й народні прикмети про весну враховуються і в рідновірів, і в православ'ї.

русские народные приметы

Ще однією серйозною групою весняних народних прикмет можна вважати і прикмети, пов'язані з деревами:
1) Велика кількість соку в березах означає дощове літо;
2) Якщо дуб покривається листям раніше, ніж ясен - це, навпаки, віщує сухе літо з малим кількість опадів. Можливі й посухи;
3) Якщо горобина пізно зацвітає, значить, осінь буде затяжною, дощовою і багатою на гриби.

Кожен сам для себе вирішує, чи вірити йому у народні прикмети чи не варто. А якщо вірити, то, в які саме. Однак хочеться ще раз нагадати про те, що в таких прикмети прихована глибока мудрість багатьох поколінь, і якщо не вірити, то хоча б знати про їхнє існування зобов'язаний кожна людина.


Юлія Іванова
Жіночий журнал NashaKrasa