загрузка...
КРАСА ТІЛА     |     Краса і здоров'я волосся. Зачіска. Історія розвитку зачіски

Волосся людини: будова волосся, хімічний склад здорового волосся, стрижень волоса, структура і зростання волосся, життєвий цикл волосся

Волосся людини: будова волосся

Волосся людини: будова волосся

Волосся - це просто або складно? Просто - тільки на перший погляд, а на ділі - скоріше складно, і навіть дуже складно. Наприклад, ні для кого не секрет, що волосся живуть і вмирають - вони ростуть, а потім випадає. І на їх місці (в нормі, звичайно) виростають такі ж нове волосся.

У чому справжнє призначення потенційної "міні-фабрики" з виробництва волосу (тобто волосяного фолікула, в якому циклічно фази змінюють одна одну - спочатку йде посилений синтез клітин, а потім цей процес загальмовується і повністю припиняється)? Для чого природою була придумана така високоорганізована енергозатратна система? На жаль, на сьогоднішній день однозначної відповіді на ці питання вчені дати не можуть, хоча вже існує кілька гіпотез. Може бути, незабаром вдасться отримати відповіді, тому що більшість останніх теоретичних робіт в області дерматології та трихолог присвячені саме дослідженню біологічних годин волосяного фолікула й процесам диференціювання клітин.

Сьогодні наукові дослідження досягли такої висоти, що стала можливою розшифровка генів, "відповідальних" за облисіння; є розробки, що стосуються "перепрограмування" генетичної інформації, відповідальної за кількість волосся на голові, і т. д.

Але для того, щоб розібратися у всьому цьому, почати необхідно з мінімальних знань про будову, склад і фазах росту волосся.

Волосся людини: будова волосся

Як влаштовані волосся. Будова волосся людини

Ви, ймовірно, коли-небудь вже чули, що волосся - це мертва субстанція. Чи так це? І так, і не так! З точки зору фізіології, стрижень волоса, який ми бачимо - субстанція, яку не можна по праву назвати живою. Він не забезпечується кров'ю, до нього не підходять нервові волокна і не приєднуються м'язи. Коли нам стрижуть волосся, ми не відчуваємо ніякого болю, волосся не кровоточать, при їх натягу не розтягується ні один м'яз. І все ж ... волосся - жива субстанція, здатна до самовідтворення.Живі клітини, які розмножуються з величезною швидкістю, знаходяться в корені волосся, що залягає глибоко в дермі.

Волосяний фолікул - це корінь волоса з навколишніми його тканинами, які формують зовнішнє і внутрішнє кореневі піхви і Волосян-залізистий комплекс (сальних і потових залоз; м'яз, що піднімає волосся; кровоносні судини і нервові закінчення). Ми народжуємося на світло з певною кількістю таких фолікулів, величина ця генетично запрограмована, і тут вже нічого змінити не можна. Хоча, бути може, в недалекому майбутньому вчені зможуть перепрограмувати цю спадкову інформацію, - зараз для цього створені всі передумови.

В основі фолікула, і дермі, знаходиться власний сосочок - сполучно-тканинної освіта, що містить судини. Він забезпечує живлення і ростові активність волосяного фолікула.

Кожен волосяний фолікул має власну іннервацію і мускулатуру. Завдяки м'язам і нервовим закінченням волосяний фолікул має тактильною чутливістю, що дозволяє йому здійснювати ледве помітні руху.

Коли відповідний м'яз - м'яз, що піднімає волосся, - скорочується від страху або під впливом холоду, волосся піднімають і стискають шкіру, утворюючи на ній пупиришки або так звану "гусячу шкіру". Кровоносні судини, що оточують волосяний фолікул і волосяний сосочок, забезпечують їх всіма речовинами, необхідними для розмноження клітин і росту волосся. Ще одна відмітна риса волосся полягає в тому, що швидкість розподілу їх клітин займає в організмі людини друге місце після швидкості проліферації клітин у кістковому мозку.

Кожен волосяний фолікул є незалежним утворенням зі своїм власним ростовим циклом. У різних фолікулах цикли ці не синхронні, інакше в нас випадали б усе волосся одночасно, тоді як цей процес протікає поступово й непомітно.

Волосся складаються в основному з кератину - білка, побудованого з амінокислот. Деякі з цих амінокислот (цистин, метіонін) містять атоми сірки (до цих відомостей ми повернемося, коли будемо розглядати будову волосся).

Примірний хімічний склад здорового волосся такий:

 • 15% води,
 • 6% лінідов,
 • 1% пігменту,
 • 78% білка.

Якщо волосся піддавалися хімічним або фізичним впливам, якщо виявляються ті чи інші захворювання, склад волосся може змінюватися. Наприклад, при частому фарбуванні і хімічній завивці, безграмотному підборі засобів для догляду за волоссям, зловживанні термічними методами укладання волосся можуть втрачати великий відсоток вологи.У цьому випадку необхідно підбирати якісні засоби для догляду за волоссям, які відновлюють нормальний рівень вологості.

Стрижень волоса

Волосся людини: будова стрижня волосся

Кожен волосся складається з кореня (це частина волосся, яка знаходиться глибоко в шкірі) і стрижня (його ми бачимо на поверхні і це саме те, що ми звикли називати власне волоссям). У стрижні волосся розрізняються три концентричних шари.

 • Зовнішній шар, або кутикула - його ще називають покривним, лускатим.
  Кутикула виконує захисну, бар'єрну функцію. Вона утворена шістьма-десятьма перекриваються шарами прозорих пластинок кератину, пов'язаних між собою як численними поперечними зв'язками, так і ліпідними прошарками. Кутикула перешкоджає механічним і фізичних дій на волосся. Неушкоджена кутикула добре відбиває світло; волосся блищать, еластичні й не ламаються.
 • Корковий шар, або Кортекс.
  Кортекс - основна речовина волосся (складає від 80 до 85 відсотків його обсягу), що складається з мільйонів кератінових волокон. Вони закручені між собою і пов'язані міцними поперечними зв'язками.
 • Медулярний шар - центральне мозкову речовину.
  Це центральна частина волосяного стрижня, яка представлена у людини не у всіх видах волосся. Наприклад, в Пушкова волоссі Медуллій відсутня. Мозкову речовину заповнюють бульбашки повітря - завдяки цьому волосся володіє певною теплопровідністю. Медуллій не грає ніякої ролі в зміні як хімічних, так і фізичних властивостей волосся.

Структура і зростання волосся

Волосся виростають приблизно на 1-2 сантиметри за місяць. Зростання нового волосся починається від волосяного сосочка, який знаходиться в основі волосяної цибулини. Клітини діляться і розмножуються всередині кіркової речовини (воно утворюється середньою частиною цибулини) - ця зона, принадлежна безпосередньо до волосяному сосочка, називається матриксом. У міру просування до поверхні шкіри голови фолікулярні кератиноцити поступово втрачають свої ядра, уплощаются і зроговілому, заповнюючи твердим кератином (кератінізіруются).

Серед клітин волосяної цибулини представлені і меланоцити, які обумовлюють природний колір волосся. У гирлі волосяного фолікула відкривається протока сальної залози, яка містить шкірне сало - маслянисту субстанцію, яка виділяється на поверхню шкіри волосяної частини голови. Кожне сало поряд з отшелушеннимі корнеоцітамі епідермісу і нормофлори є основною захисною мантією шкіри. Крім того, воно змащує волосся.надаючи їм еластичність, гладкість і, певною мірою, водовідштовхувальну здатність.

Життєвий цикл волосся

Життєвий цикл волоса складається з трьох стадій, його тривалість коливається від 2 до 5 років. Кожен волосяний фолікул генетично запрограмований на виробництво приблизно 25-27 волосся. Кожен волосся живе за своїм "індивідуальним графіком", а тому різні волосся в один і той же час знаходяться на різних стадіях свого життєвого циклу: 85% волосся знаходяться у фазі активного росту (анагена), 1% у фазі спокою (катагена) і 14 % - у стадії випадіння (телоген).

Анаген - безперервне поділ клітин у матриксі волосяного фолікула, в результаті якого нові клітини просуваються до поверхні шкірного покриву волосистої частини голови. Еют період активного росту продовжується протягом 2-5 років.

Катаген - поділ клітин матриці сповільнюється і припиняється, волосяний фолікул "впадає в сплячку". Волосяна цибулина поступово від'єднується від волосяного сосочка. Ця фаза триває дуже недовго - приблизно 3-1 тижні.

Телоген - оновлення клітин припиняється приблизно на 3 місяці (час, за яке відновлюється зв'язок між знов синтезованої власний цибулиною і волосяним сосочків, і новий волосся входить у фазу анагена). Повністю відокремилася від дермальний сосочка телогеновая цибулина набуває витягнуту форму і починає рухатися до поверхні шкірного покриву волосистої частини голови. У період телоген новий волосся починає рости, а старий випадає.

На волосистій частині голови кожної людини розташоване в середньому від 100 до 150 тисяч волосяних фолікулів, в яких волосся утворюються, зростають і з яких потім випадають. Знаючи процентне співвідношення волосся в різних фазах, можна підрахувати величину, що характеризує нормальне випадання волосся. У нормі в день ми втрачаємо в середньому 70-80 волосся.

Волосся людини: будова стрижня волосся

Амінокислоти

Амінокислоти є будівельним матеріалом для росту здорових волосся. Незамінні амінокислоти та інші поживні речовини, необхідні для росту волосся, надходять у наш організм з їжею. Вони розносяться по всьому тілу кровотоком і по капілярах досягають волосяного сосочка. Ось чому довгий шлях до здоров'я волосся і здорової шкірі лежить через дотримання правильного збалансованого режиму харчування.

Велика кількість амінокислот, з'єднуючись між собою, утворюють поліпептідним ланцюг. Волосяний стрижень за своєю будовою подібний до канату або трижильним електричному кабелю. Поліпептидні ланцюги переплітаються між собою, утворюючи нитки.Ці нитки, у свою чергу, навиваючи один на одного, створюють суперспіралізованную структуру: об'єднуючись по кілька штук, вони формують спочатку протофібрил волоса, потім - мікрофібрил і, нарешті, найбільші волокна - макрофібрілли. Обвиваючись один навколо одного, макрофібрілли формують основні волокна коркового шару.

Поперечні зв'язку

Довгі поліпептидні ланцюги, розташовані у волокнах коркового шару волосся паралельно один одному, зв'язуються між собою, утворюючи поперечні містки. Якщо б не ці ковалентні зв'язки між певними амінокислотними залишками сусідніх ланцюгів, то ланцюга розійшлися б, і волокно розпалося. Саме ці поперечні зв'язки надають кератину його унікальні якості: міцність і еластичність.

Скажімо, дисульфідні зв'язки (зв'язки між двома атоматі сірки) є найбільш міцними, в основному і обумовлюючи природну міцність волосся. На розриві і подальшому відновленні певного відсотка цих зв'язків заснований принцип хімічної завивки волосся.

Водневі зв'язки набагато слабкіше дисульфідних, зате їх набагато більше за кількістю. Вони утворюються завдяки взаємній тяжінню атомів водню, розташованих на сусідніх поліпептидних ланцюгах. Ці зв'язки відіграють важливу роль у забезпеченні еластичності волосся.

Краса і здоров'я волосся