загрузка...
ЗДОРОВ'Я     |     Методика та протипоказання самомасажу

Лікувальний масаж при гіпертонічній хворобі, при пневмонії

Лікувальний масаж при гіпертонічній хворобі

Гіпертонічна хвороба характеризується підвищенням артеріального тиску і порушенням тонусу судин різних областей. В основі гіпертонічної хвороби лежить порушення функціонального стану центральної нервової системи та інших систем, що впливають на регуляцію тонусу судин.

Розрізняють три стадії гіпертонічної хвороби:

  • I стадія - початкова, характеризується непостійним короткочасним підвищенням артеріального тиску, яке в сприятливих умовах швидко нормалізується;
  • II стадія - стабільна, коли підвищення артеріального тиску усувається тільки лікуванням;
  • III стадія - склеротичних, коли перебіг хвороби ускладнюється розвитком органічних змін як у судинах (атеросклероз), так і в органах, які вони постачають кров'ю (серце, головний мозок, нирки).

Масаж показаний при всіх стадіях гіпертонічної хвороби. Протипоказаннями можуть стати загальні протипоказання, що виключають призначення масажу, період гостроти гіпертонічного кризу, поєднання гіпертонічної хвороби з тяжкою формою цукрового діабету, часті церебральні кризи.

Масаж допоможе знизити артеріальний тиск, зменшити головний біль, запаморочення, буде сприяти запобіганню кризів, сприяти нормалізації емоційного стану.

Методика масажу: масаж верхньої частини спини, масаж шиї, масаж волосистої частини голови, масаж лобової і скроневої областей, масаж передньої поверхні грудної клітки, масаж шиї, потиличної області голови і больових точок.

Лікувальний масаж при пневмонії

Пневмонія - це інфекційне запалення легеневої тканини, що вражає всі структури легень з обов'язковим виявленням альвеол. У терапевтичної практики в останні роки під терміном «пневмонія» мають на увазі тільки гострий запальний процес в легеневій тканині, в педіатрії поділ пневмонії на гостру і хронічну зберігається. Пневмонія може виникнути або самостійно, або як ускладнення інших захворювань.

Масаж призначають при залишкових явищах пневмонії.Завдання такого масажу - це зміцнення дихальної мускулатури, збільшення кровообігу і лімфообігу в легенях. Він також сприяє поглибленню дихання і покращує загальний стан хворого.

Методика масажу: масаж передньої поверхні грудної клітки, масаж спини, масаж шиї, масаж передньої поверхні грудної клітини (повторно), дихальний масаж.

На передній поверхні грудної клітини робиться погладжування знизу вгору у напрямку до пахвових лімфатичних вузлів. Потім вижимання, обходячи грудну залозу у жінок і сосок у чоловіків. Розминання на великого грудного м'яза - ординарне, подвійне кільцеве, фалангами зігнутих пальців, колоподібний дзьобоподібний. Потряхіваніе і погладжування. На міжреберних проміжках - прямолінійний подушечками пальців обох рук поперемінно, прямолінійне подушечками чотирьох пальців, колоподібний подушечками чотирьох пальців, прямолінійний і зигзагоподібне подушечкою великого пальця. Потім розтирають грудину, ключицю і місця прикріплення ключиці.

На спині погладжування виконується по всій спині, потім вижимання. Розминання на довгих м'язах спини - колоподібний подушечкою великого пальця, колоподібний подушечками чотирьох пальців, «щіпцевідное», колоподібний подушечками великих пальців, колоподібний ребром великого пальця і бугром великого пальця. На найширших м'язах спини виконують розминання - ординарне, подвійний гриф, подвійне кільцеве, колоподібний фалангами зігнутих пальців.

На фасції трапецієподібної м'язи (ділянка між хребтом, лопаткою і надлопаточной областю) - прямолінійний подушечкою і бугром великого пальця, колоподібний подушечкою великого пальця, колоподібний фалангами зігнутих пальців, колоподібний ребром великого пальця, колоподібний бугром великого пальця.

Шия масажується разом з трапецієподібної м'язом. Тут застосовуються прийоми погладжування, вичавлювання і розминання. Потім проводиться повторний масаж на передній поверхні грудної клітки: поглажування знизу вгору у напрямку до пахвових лімфатичних вузлів. Потім вижимання, обходячи грудну залозу у жінок і сосок у чоловіків. Розминання на великого грудного м'яза - ординарне, подвійне кільцеве, фалангами зігнутих пальців, колоподібний дзьобоподібний. Потряхіваніе і погладжування.На міжреберних проміжках розтирання - прямолінійне подушечками пальців обох рук поперемінно, прямолінійне подушечками чотирьох пальців, колоподібний подушечками чотирьох пальців, прямолінійний і зигзагоподібне подушечкою великого пальця. Потім розтирають грудину, ключицю і місця прикріплення ключиці.

Дихальний масаж виконується після попереднього масажу на грудях (міжреберних проміжків) прийомами погладжування і розтирання. Потім робиться один з двох варіантів дихального масажу. Протипоказанням до призначення масажу хворим на пневмонію є загострення запального процесу.