загрузка...
ЗДОРОВ'Я     |     Способи відбілювання зубів

Сучасний атавізм - зуби мудрості

У дорослої людини налічується тридцять два зуби, чотири з яких є зубами мудрості. З'являються ці зуби останніми, і через це їх прорізування часто супроводжується хворобливими відчуттями. Прорізування зубів мудрості відбувається у віці 17-25 років або ще пізніше.


У рубриці Жіноче здоров'я: післяпологовий період

Зуби мудрості є своєрідним «атавізмом», оскільки сучасна людина в них практично не потребує. Під час еволюції відбулося деяке зменшення розмірів щелепи, пов'язане з переходом на більш м'яку їжу, і місця для зубів мудрості практично не залишилося. Саме тому досить часто ростуть такі зуби криво і навскіс, або можуть все життя залишатися в зародковому стані. Розташовані зуби мудрості восьмими по рахунку в кожному ряді.

Занурені зуби мудрості

Через недостатнє місця, яке залишається в зубному ряді, або із-за неправильного нахилу самого зуба мудрості, часто спостерігається така патологія як «занурений зуб мудрості». Такі зуби не прорізуються повністю і поділяються за напрямом занурення на наступні типи: вертикальний, горизонтальний, дистальний, медіальний. Найчастіше зустрічаються занурені зуби мудрості з медіальний зануренням. У даному випадку зуб мудрості кілька нахилений вперед, у напрямку до передніх зубах.

Рідше зустрічаються вертикальне, дистальне (зуб відхиляється назад) і горизонтальне занурення. Найбільш небезпечними є випадки горизонтального занурення зубів, оскільки при цьому не прорізатися до кінця зуб може серйозно пошкодити корінь сусіднього здорового зуба.

При неповному прорізуванні зуба мудрості через ясна мова йде про так званий «тканинному зануренні», а якщо зуб взагалі не з'явився на поверхні і залишився в товщі щелепи, то таке занурення зуба називається «кістковим».

Неправильне положення зуба мудрості

Якщо відбувається порушення послідовності або термінів прорізування зубів, то може спостерігатися зсув зуба в зубному ряді, або його розташування поза зубного ряду. Випадки зміщення нижніх зубів мудрості зустрічаються набагато частіше, ніж зміщення верхніх.Нерідкі випадки зміщення зуба мудрості відразу в двох напрямках по відношенню до решти зубах. Крім зміщення вперед або назад по відношенню до середньої лінії, зуб мудрості може зміститися у бік порожнини рота або передодня.

Небезпека неправильного положення зуба мудрості полягає в тому, що він може впливати на становище інших зубів, а це викликає зміна прикусу. Крім порушення естетики, це тягне за собою і функціональні проблеми. Через зміщення зуба мудрості у бік порожнини рота може спостерігатися травмування слизової оболонки щоки, губи або мови, що призводить до появи ерозій і виразок.

Проблеми з-за зубів мудрості:

1. Перікоронаріт

Зуби мудрості можуть бути практично непомітними для людини, але можуть і приносити справжні муки, починаючи з самого прорізування. Як правило, прорізування зубів мудрості відбувається повільно, і спочатку оголюється тільки невелика його частина. Решта зуб залишається деякий час прикритим яснами. Такий капюшон навколо частково вилізлого зуба є місцем скупчення залишків їжі, що провокує активне розмноження хвороботворних бактерій. Патогенні мікроорганізми призводять до запалення м'яких тканин біля зуба мудрості. Таке запалення ясен носить назву перікоронаріта.

2. Пошкодження коріння сусідніх зубів

Неправильне положення в щелепи зуба мудрості приводить до серйозного тиску з його боку на корені сусідніх зубів. Через такого постійного сильного впливу корінь сусіднього зуба може поступово розсмоктатися.

3. Карієс зубів, що примикають до зуба мудрості

Проблема карієсу зубів, що примикають до зуба мудрості, виникає з двох причин. По-перше, глибоке розташування зубів мудрості не дозволяє належним чином доглядати за ними. Через це зуби мудрості більшою мірою схильні до карієсу. Лікування таких зубів також утруднено, і найчастіше стоматологи пропонують видалити зуб мудрості. Якщо людина довго не вирішується на видалення каріозного зуба мудрості, він наражає на небезпеку карієсу і сусідні з ним зуби. По-друге, неправильне положення зуба мудрості може утворювати недоступне для чищення простір, де скупчується їжа. Така ситуація може провокувати одночасна поява карієсу на двох зубах - зубі мудрості і контактної поверхні зуба, що примикає до нього.

Видалення зуба мудрості

Видалення зуба мудрості проводиться стоматологом під анестезією. У більшості випадків зуб мудрості видаляється практично без проблем.У разі ж видалення зануреного зуба мудрості, лікар може вдатися до розрізу ясен, а також видалення знаходиться над ним кісткової тканини (у разі кісткового занурення), для забезпечення доступу до зуба. З метою меншою травматизації стоматолог може використовувати стоматологічні бори для видалення зуба мудрості по частинах. Після видалення зуба лікар накладає шви на розрізану область ясен.

Зуби мудрості - це спадщина наших далеких предків, яке іноді може доставляти масу незручностей. Щоб зуби мудрості не стали причиною серйозних проблем зі здоров'ям, важливо забезпечувати належний догляд за ними, проходити регулярні огляди у стоматолога і, в разі необхідності, своєчасно їх видаляти.